سال جهش تولید با مشارکت مردم
|
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ

آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی ظهر امروز، در خطبه‌های نمازجمعه این هفته اصفهان اظهار داشت: روز درختکاری فرصتی است که به نسل کنونی و آینده خدمت کنیم، همچنین از نیمه اسفند تا پایان اسفند زمانی برای احسان و نیکوکاری است، به شرط آنکه احسان ما خالصانه باشد و نشانه آن این است که از مخلوق انتظاری نداشته باشیم.

امام جمعه موقت اصفهان بیان داشت نکته دیگر این است که گاهی لازم است در احسان ایثار کنیم و همچنین وقتی نیاز کسی را فهمیدیم، بهترین چیزی را که برای خود می‌خواهیم آن را عطا کنیم.

وی افزود: نکات دیگری در بحث احسان وجود دارد مانند: مخفیانه کمک کردن، کتمان اعطا، تعجیل در اعطا که از نشانه‌های یاران اهل‌بیت است، منت نگذاشتن در احسان که به معنی اظهار نعمت به کسی است به او کمک کرده‌ایم، اتمام احسان، کم دانستن آنچه عطا می‌کنیم اگرچه زیاد باشد، احسان به شخصی که به شما بدی کرده است.

آیت‌الله مهدوی گفت: احسان گنج و رأس ایمان احسان است و سبب غفران، سیادت، جلالت، محبوبیت، سنا و ستایش نیکوی مردم،زیادی عمر، حسن عاقبت، سیادت از آبرو، حفظ نعمت و شکر عملی نعمت است.

امام جمعه موقت اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: احسان بهترین توشه برای آخرت است و یکی از بهترین راه های تقوا و احسان تعظیم شعائر است. هفته آینده، ۲۵ رجب شهادت امام موسی کاظم(ع)، روز ۲۶ رجب بنا به قولی وفات عموی پیامبر، ابوطاب و همچنین ۲۷ رجب روز بعثت پیامبر گرامی اسلام و بهترین فرصت برای تعظیم شعائر اسلامی است.


وی با اشاره به دیدار اعضای مجلس خبرگان با مقام معظم رهبری عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان فرمودند که نظام جمهوری اسلامی آرمان هایی دارد که لازم است بروزرسانی شود و لازمه‌ی این بروزرسانی استفاده از دو منبع قرآن و سنت است؛ لازم است که علمای دین این بروزرسانی را با استفاده از این دو منبع اصیل انجام دهند.

آیت‌الله مهدوی ادامه داد: ایشان مثال‌هایی از این بروزرسانی‌ها بیان کردند از جمله: قسط در عدالت اسلامی و مبارزه با استکبار؛ این موارد قبلا هم در دین وجود داشت اما موانعی برای اظهار آن‌ها بود که با پیروزی انقلاب این موارد مورد بحث قرار گرفت و به برای مردم بیان شد.

امام جمعه موقت اصفهان تصریح کرد: مقام معظم رهبری دو خطر را برای این بروزرسانی گوشزد کردند که یکی از آن‌ها تحجر است و دیگری التقاط؛ مجتهدین و علمای دین باید با نگهداری خود از این دو خطر به مباحث روز جامعه پاسخ بگویند

وی در خصوص دوچرخه‌سواری زنان ابراز داشت: اسلام موافق پیشرفت علمی، اقتصادی و نظامی است، در سوره‌ی نسا آمده‌است که خداوند می‌فرماید اجازه نمی‌دهد که کافران بر مسلمانان مسلط شوند و لازمه این عدم تسلط، پیشرفت در همه زمینه‌هاست.

آیت‌الله مهدوی ادامه داد: اسلام مدافع پیشرفت و مخالف فحشا و منکر است، بعضی از عزیزانی که می‌گویند چرا می‌گویید زنان در مجامع عمومی دوچرخه سواری و اسب‌سواری نکنند پاسخشان این است که اسلام مخالف استفاده از ابزار نیست بلکه مخالف فحشا و منکر است؛ اگر از فحشا و منکر جلوگیری کنید، اسلام با ورزش مخالفتی ندارد.

امام جمعه موقت اصفهان با بیان فتاوای مراجع تقلید عظام در خصوص ورزش بانوان در مجامع عمومی اظهار کرد: ورزش بانوان فی نفسه اشکالی ندارد اما زمانی که به مجامع عمومی و معرض نامحرمان کشیده‌شود منجر به فحشا و منکر می شود و اسلام نیز به همین قضیه اشکال دارد.

وی اشاره کرد: امیدوارم وزیری که بیان می‌کند چرا ستاد احیای اصفهان اینگونه با این مسئله مقابله می‌کند از فتاوای مراجع بی‌خبر بوده باشد و الا در صلاحیت این وزیر باید تردید کرد.

آیت‌الله مهدوی بیان کرد: در سال آینده که دو نیمه شعبان داریم بنابراین بخشی از مال خود را برای ترویج نام حضرت مهدی (عج) کنار بگذارید تا سال ۱۴٠٠، کشور رنگ و بوی مهدوی بگیرد؛ اگر چه ترویج معارف هم بسیار مهم است.

امام جمعه موقت اصفهان پیرامون انتخابات سال آینده گفت: سال آینده انتخابات ریاست جمهوری و شوراهاست و رهبری معظم نیز بر دولت جوان حزب‌اللهی تأکید دارند و منظور از دولت حزب‌اللهی دولتی است که ایمان به خدا داشته باشد، خادم مردم، ساده زیست و استکبار ستیز باشد، همین موارد در خصوص شوراهای اسلامی نیز صادق است.

وی اضافه کرد: دولتی که بر سر کار می‌آید باید از لحاظ جسمی جوان باشد و تجربیات گذشتگان را ضمیمه‌ کار خود کند.
آیت الله مهدوی هشدار داد: دشمن در انتخابات ریاست جمهوری به شکل جدی وارد خواهد شد و ممکن است در برجام چراغ سبزی را نشان بدهد که مردم باید نسبت به آن هوشیار باشند.

امام جمعه موقت اصفهان در پایان سخنان خود توصیه کرد: نامزدهای انتخاباتی در مناظرات، اخلاق اسلامی را رعایت کنند، مردم مواظب دوقطبی‌ها باشند، مشارکت حداکثری را در انتخابات داشته باشند و در انتخاب خود فرد اصلح را برگزینند.

امروز برابراست با:


مرورگر شما قدیمی می باشد لطفا آپدیت کنید