سال جهش تولید با مشارکت مردم
|
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ

امام جمعه محترم اصفهان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر با اشاره به استحباب سلام کردن اظهار داشت: در حدیث کسا هرکدام از بزرگان وارد بر حضرت زهرا می‌شدند بر ایشان سلام می‌کردند، از بزرگ تا کوچک‌ترین افراد زیرا سلام کردن یک دستور اسلامی است که وارد شونده سلام کند، مردها بخصوص وقتی وارد منزل می‌شوند باید به زن خودشان سلام کنند.

حضرت آیت‌الله طباطبایی‌نژاد افزود: سلام یک دعاست و وقتی زن و مردی بر هم سلام می‌کنند خود باعث نزدیکی دل‌ها و ایجاد محبت است، حتی مستجب است سواره بر پیاده سلام کند، پیامبر سعی داشتند که هیچکس پیش از او سلام نکند، ضمناً وقتی به کوچک‌تر سلام کنی برای آن‌ها شخصیت قائل شدیم.

وی گفت: «عُجب» به معنای خودپرستی و خودبزرگ بینی است، در روایت آمده است که روزی شیطان بر حضرت موسی وارد شد با کلاه خاصی و وقتی به ایشان رسید کلاهش را برداشت و خودش را معرفی کرد، حضرت موسی گفت خداوند خانه تو را به من نزدیک نکند، سپس به ابلیس گفت به من خبر بده چه گناهی است اگر فرزندان آدم انجام دهند بر آن‌ها تسلط پیدا می‌کنی؟ جواب داد سه چیز، اینکه بر صفات و کار خودش مغرور شود، عملی که در راه خدا انجام می‌دهد را بزرگ بداند و عمل بد خودش را کوچک بداند.

طباطبایی‌نژاد خاطرنشان کرد: جنس شیطان از جنس جن است، در آیه ۵۰ سوره کهف هم آمده است، در آیه دیگری از زبان خود ابلیس آورده است که، خداوند از او می‌پرسد چرا بر آدم سجده نکردی؟ شیطان می‌گوید من از جنس آتش هستم و آدم گل خشکیده است و آتش از خاک برتر است، همچنین که آمده است شیطان ذریه دارد درحالی که فرشته‌ها زاد و ولد ندارند.

امام جمعه اصفهان ابراز کرد: شیطان بعد از رانده شدن از درگاه خداوند گفت به من مهلت بده تا روزی که بشر دوباره مبعوث شود و خداوند این وقت مشخص را به او داد که در مورد این وقت مشخص جای بحث است، شیطان گفت پس در این مدت از شمال و جنوب و چپ و راست بر بنده‌ات وارد می‌شوم تا گمراهش کنم.

وی با طرح این سؤال که چرا خداوند این موجود منحرف را خلق کرد و بعد هم به آن مهلت داد؟ توضیح داد: یک اینکه شیطان موجود خوبی بود اما بد شد، شیطان بیش از ۶ هزار سال عبادت خدا را کرد اما عاقبت او که یک عبرتی برای انسان‌هاست نشان می‌دهد که عاقبت باید به خیر شود، خداوند به چند دلیل مهلت داد، اول اینکه شیطان استحقاق عذاب خدا را به سختی پیدا کند، دوم اینکه خداوند می‌خواست بشر را امتحان کند تا بشر در سختی بجنگد و رشد کند.

طباطبایی‌نژاد تاکید کرد: روز قیامت شیطان به انسان‌ها می‌گوید خدا به شما وعده حق داد و من هم به شما وعده دادم، من بر شما سلطه‌ای نداشتم و فقط شما را به کار بد دعوت کردم، مرا ملامت نکنید، خدا بزرگان پیامبران و امامان هم از شما دعوت کردند من هم همینطور، پس خودتان را ملامت کنید، شیطان قدم قدم جلو می‌آید و خداوند بارها فرموده است که شیطان دشمن انسان است.

وی در ادامه با اشاره به استعفای دسته جمعی نمایندگان استان اصفهان، گفت: از طرف همه مردم استان از نمایندگان مجلس استان اصفهان تشکر می‌کنم که عمل خوبی انجام دادند، ضربه خوردن اصفهان به کل کشور ضربه می‌زند، هیچکدام از دولت‌ها برای زاینده‌رود قدمی برنداشتند، در زمان استانداری جهانگیری، آب را از اصفهان منتقل کردند و به اصفهان ضربه زدند، هنوز هم او سرکار است و اقدامی برای اصفهان انجام نشده است.

امام جمعه اصفهان بابیان این که یکی از صفات مؤمن این است که خلف وعده نکند، عنوان کرد: روزی روحانی وعده داد دستور می‌دهیم فردا آب جاری شود اما نشد؛ چرا هنوز صدای مردم اصفهان به گوش دولت نمی‌رسد و در بودجه ردیفی برای آن قرار نمی‌دهند، من از طرف مردم به نماینده‌ها می‌گویم آفرین بر شما ولی به شرطی که تا آخر بایستید.

طباطبایی‌نژاد با اشاره به روز دانشجو تصریح کرد: دانشجوها باید از آن‌هایی که روز ۱۶ آذر ایستادگی و از آن‌هایی که در جبهه‌ها مقاومت کردند، درس بگیرند که می‌گیرند و امروز در کنار ریزش‌ها رویش زیادی هم دارند، جوانان امروزی و نسل سوم انقلاب در دفاع حرم اهل بیت بزرگی و عظمت خود را نشان دادند.

وی ادامه داد: روز ۱۸ آذر روز هوانیروز به دلیل شهادت شهید احمد کشوری است که در غرب کشور به فیض شهادت نائل آمد و با یک حرکت ده‌ها تانک دشمن را ازبین برد و مردانگی زیادی در جبهه از خود نشان داد، حدود ۲۹۰ نفر از نیروهای هوانیروز در جبهه‌های جنگ جانفشانی کردند و همپنان هم جان برکف هستند.

امام جمعه اصفهان توضیح داد: در ادامه مناسبت‌ها شهادت شهید محراب شهید دستغیب را داریم که هنگامی که به طرف نمازجمعه می‌رفت منافقان با بمب‌گذاری ایشان را شهید کردند.

وی اظهار کرد: در ادامه روز تشکیل سازمان ملل و حقوق بشر است، که تشکیل شد تا اگر به کشور ضعیفی ظلم شد از آن دفاع کنند، منتهی متاسفانه در رأس کارها افرادی قرار گرفتند و برای خود حق وتو گذاشتند که تنها ضربه‌ای که به بشر می‌خورد از جانب همین افراد است و با هرکس در مقابل آن‌ها بایستد مقابله می‌کنند.

طباطبایی‌نژاد در پایان مطرح کرد: ترامپ گفته بود که ۱۳ آبان بساط ایران جمع می‌شود، هیچ اتفاق خاصی نیفتاد و کاری از دست آمریکا برنیامد و تا زمانی که مردم همدلی کنند و خودشان جنس‌ها را گران نکنند و به هم رحم کنند هیچ مشکلی برای ما پیش نخواهد آمد؛ به حول و قوه الهی مردم ایران روز به روز پیشرفت می‌کنند و دروغ‌های آمریکا نمی‌تواند آن‌ها را به لرزه دربیاورد.

امروز برابراست با:


مرورگر شما قدیمی می باشد لطفا آپدیت کنید